تاريخ : يکشنبه 15 اسفند 1400 | 21:10 | نویسنده : مجیک

ساختن نسخه ای مجازی و غیر واقعی مانند: دسکتاپ، سرور ها، دستگاه ذخیره سازی، سیستم های عامل و منابع شبکه ای را مجازی سازی یا Virtualization می گویند.

شما به وسیله مجازی سازی می توانید نمونه ای فیزیکی از یک منبع یا برنامه را برای مشتریان خاص و یا سازمان های متفاوت به انتخاب خودتان به اشتراک بگذارید.

مجازی سازی در محاسبات ابری چگونه  اتفاق می افتد؟

در کل سیستم مجازی سازی در فناوری رایانش ابری نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. در محاسبات ابری، کاربران صفحات مجازی داده های موجود در ابر ها را به اشتراک می گذارند، مانند: برنامه ها. ولی اغلب کاربران زیر ساخت های مهم را به وسیله مجازی سازی به اشتراک می گذارند.

به طور کلی می توان گفت استفاده اصلی از این فناوری مهم و جذاب این است که کاربران نسخه های استاندارد شده برنامه های پر کاربرد را در اختیار بقیه کاربران ابری قرار می دهند. به عنوان مثال وقتی شرکتی نسخه جدیدی از برنامه اش را وارد بازار می کند، باید آخرین نسخه را در اختیار کاربران قبلی اش قرار دهد. این کار عملا گران خواهد بود. برای بر طرف نمودن این مشکل شرکت های سازنده برنامه ها، از فناوری مجازی سازی استفاده می کنند.

در فناوری مجازی سازی کلیه سرور ها و برنامه های پر کاربرد که مورد نیاز سایر ارائه دهندگان ابر است توسط اشخاص ثالث نگه داری خواهد شد. در این صورت کاربران فقط مجبور خواهند بود به صورت ماهانه یا سالانه مبلغی را به عنوان شارژ پرداخت نمایند.

مجازی سازی در رایانش ابری چیست و چه مفهومی دارد؟

وقتی بر روی سیستم عامل و سخت افزار خود یک ماشین مجازی ایجاد نمایید، یعنی مجازی سازی سخت افزاری انجام داده اید. ماشین مجازی بر روی Host Machine ایجاد می شود و با نام Guest Machine  شناخته می شود.

انواع مجازی سازی در رایانش ابری

ساختن ماشین های مجازی در رایانش ابری انواع مختلفی دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهد شد:

  1. مجازی سازی سیستم عامل

وقتی که ماشین مجازی به جای اینکه بر روی سخت افزار ایجاد شود، بر روی سیستم عامل میزبان نصب گردد، یعنی مجازی سازی سیستم عامل انجام گردیده است.

مجازی سازی سیستم عامل معمولا برای آزمایش برنامه های پر کاربرد بر روی سیستم های عامل استفاده می شود.

  1. مجازی سازی ذخیره کننده ها

به فرآیند گروه بندی فضای ذخیره شدن فیزیکی در چند دستگاه ذخیره کننده شبکه ای را مجازی سازی ذخیره کننده ها گویند. در این فرایند یک دستگاه ذخیره سازی به صورت فردی نمایش داده می شود. همچنین مجازی سازی ذخیره کننده ها می تواند از برنامه های نرم افزاری کمک بگیرد و قابل استفاده می باشد.

عمدتا مجازی سازی ذخیره کننده ها برای پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات استفاده می شود.

  1. مجازی سازی سرور

وقتی که ماشین مجازی مستقیما بر روی سرور دستگاه نصب گردد، یعنی مجازی سازی سرور انجام گردیده است.

این عمل عمدتا برای اینکه یک سرور فیزیکی بتواند برای تعادل بار به چندین سرور تثسیم شود، استفاده می شود.

  1. مجازی سازی سخت افزاری

وقتی ماشین مجازی مستقیما بر روی سیستم سخت افزاری شما ایجاد و نصب گردد، یعنی مجازی سازی سخت افزاری شکل گرفته است. کار اصلی این ماشین کنترل و نظارت بر حافظه دستگاه، منابع سخت افزاری سیستم و پردازنده می باشد. بعد از این که مجازی سازی سخت افزاری انجام شد می توانید سیستم عامل های متفاوتی را بر روی آن نصب نموده و برنامه های مختلفی را اجرا کنید.

مجازی سازی سخت افزاری بیشتر برای سیستم عامل سرور استفاده می شود. چرا که کنترل ماشین های مجازی از کنرتل فیزیکی آن ها بسیار آسان تر خواهد بود.

 امتیاز بدهید :

| امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 2291
برچسب ها :